Šikana v oddílech

• Kategorie: Skautská výchovná metoda a zdravý oddíl
Daniel Vychodil (Simba)

Jsem učitel, lektor a mentor pro další vzdělávání pedagogů, v současné době učím na waldorfské škole. Jako skautský vůdce a instruktor jsem vedl skauty, vlčata, rovery, benjamínky i oldskauty. Jsem autorem několika příruček. Působím jako vůdce střediska Junáka Slatiňany. Radosti: děti, žena, skauting, výchova a vzdělání, včely, vytrvalostní běh, hory, řeky, jazyky, četba, zahrada a sadaření, spánek.

Jak rozpoznat znaky šikany a jak si s ní poradit?

Vlče pomáhá jiným, Skaut je bratrem každého skauta a Silnější chrání slabšího. Tyto hodnoty máme vetkány do našich zákonů a připomínáme si je pokaždé, když při skautském pozdravu překryjeme malíček palcem. Slibový odznak na prsou však nemusí vždy být znamením čistého chování. V nejednom oddíle najdeme sestry nebo bratry, kteří projevují nadřazenost ponižováním otloukánků a využijí každé příležitosti pro silácké chování. Ve skautském prostředí se většinou setkáváme s jinými projevy, než jaké jsou běžné na školách. Agrese se někdy obrací spíše proti skupinám než proti jednotlivcům, vznikají celé skupinky agresorů, jejich metody mohou být subtilnější, ale o to rafinovanější. Vůdce přitom musí kromě ochrany obětí porozumět motivům agresorů a hledat cesty, jak je přivést k uvědomění škodlivosti svého chování. Jak na to? Společně se budeme věnovat projevům systematického utlačování ostatních a způsobům práce s agresory i oběťmi. Budeme vycházet ze zkušeností ze skautského prostředí i z waldorfské školy, kde působím.