Trans* a nebinární lidi v oddílech

• Kategorie: Psychické zdraví a odolnost
Charlie Š (Vydra)

Jmenuji se Charlie, je mi 23 let a aktuálně se připravuji na magisterské studium politologie v Praze. Jsem skaut ze střediska Lípa Říčany, které je mým domovem již přes 15 let, dnes v něm působím jako oddílový rádce. Poštěstilo se mi také reprezentovat Česko na několika mezinárodních skautských akcích, mimo jiné třeba na Světovém Jamboree v Japonsku a v USA.

Diskuse s Charliem, který jako trans* či nebinární osoba vyrůstal ve skautském oddíle. Co ho zraňovalo, co mu pomáhalo? Jak se o těchto tématech bavit v oddíle?

Jak se skautujícími mluvit o duhových tématech a co to vůbec taková duhová témata jsou? Co to znamená být dnes součástí LGBTQ+ komunity a jak můžeme přizpůsobit fungování oddílů tomu, aby se každý cítil ve své kůži?

Jakožto pro nebinárního skauta pro mě tato témata byla vždy důležitá. Mým cílem je proto předat osobní zkušenost s tím, jak udělat z oddílů i středisek bezpečné prostředí pro všechny skautující z LGBTQ+ komunity. Rád bych se v programu podělil o to, jak je možné a vhodné se o těchto tématech bavit, jak je otevírat, případně čemu se vyhnout, aby mohl být skautský oddíl pro všechny otevřený a akceptující. Program bude vedený především jako diskuze a debata, a proto bude v jeho rámci prostor na jakékoliv dotazy, na které se pokusím odpovědět podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.