Vycházka přírodou

• Kategorie: Skautská výchovná metoda a zdravý oddíl
Daniel Vychodil (Simba)

Jsem učitel, lektor a mentor pro další vzdělávání pedagogů, v současné době učím na waldorfské škole. Jako skautský vůdce a instruktor jsem vedl skauty, vlčata, rovery, benjamínky i oldskauty. Jsem autorem několika příruček. Působím jako vůdce střediska Junáka Slatiňany. Radosti: děti, žena, skauting, výchova a vzdělání, včely, vytrvalostní běh, hory, řeky, jazyky, četba, zahrada a sadaření, spánek.

Jak na skautské výpravě nemít přírodu jen jako kulisu, ale jako učebnici?

Příroda je klíčovým prvkem Skautské výchovné metody. Některé oddíly však vyrážejí do přírody čím dál tím méně, a když už vyrazí, slouží jim příroda jen jako kulisa her, které se odehrávají někde ve fantastických, vymyšlených světech. Jak naučit skautské vedoucí, aby přírodu se svými oddíly poznávali, učili se ji citlivě využívat, chránit a nalézali v ní duchovní inspiraci? Simba vám během opravdové vycházky do okolí předvede koncentrovaný příklad jednodenní skautské výpravy, která všechno toto nabízí. Vaším úkolem pak bude tyto poznatky nabídnout vedoucím vašich oddílů.