2 dny v horách úplně sám: Kurzy přežití pro děti

• Kategorie: Jednoduchost
Lukáš Haraga (Luky)

Má důvěra v to, že lidé (včetně dětí) toho zvládnou více, než si většina myslí mi umožňuje vytvářet silné zážitkové akce, na které se vzpomíná ještě hodně let po skončení. Baví mě skautům zprostředkovávat výzvy, které jim otevírají doposud nepoznané schopnosti a možnosti. A zpětná vazba od účastníků i po letech mne utvrzuje v tom, že tento přístup může mít silný vliv na jejich život... přestože nemálo vůdců či rodičů nesouhlasí.

Skauti toho zvládnou hodně. Třeba ve 12ti letech cestovat do 150km vzdálených hor a tam 2 dny a 2 noci putovat. Zcela bez přítomnosti dospělého.

"Velmi mi to zvedlo sebevědomí.", prohlásil 12ti letý Péťa v cíli víkendového pochodu. Příběh o tom, co dovede skauting, když se jeho potenciál využije naplno. Hledáním a posouváním hranic vlastních možností skrze samostatnou činnost umožňujeme skautům a skautkám zvládat čím dál tím náročnější výzvy. Vhodným prostředkem mohou být kurzy přežití, které systematicky vedou k samostatnosti při pohybu neznámým terénem, přípravě jídla či nocování, ale i dovednosti poradit si v krizových situacích. Zcela bez přítomnosti dospěláků. Pocit hrdosti a sebejistoty, že jsem se dovedl o sebe postarat v horách 2 dny úplně sám účastníci kurzu zažili poprvé v životě.

Jak při takové činnosti zajistit bezpečnost účastníků, vhodně nastavit úroveň náročnosti, vhodně připravit děti i jejich rodiče na výzvy, které je čekají, pomoci jim překonat obavy a dodat sebejistotu, že to zvládnou? A jak na takovou výzvu připravit sám sebe, jako organizátora s obrovskou zodpovědností? O své zkušenosti se podělí organizátor kurzů přežití Luky. Více informací o kurzu najdete na SkautFóru.