Sdílení zkušeností: Jak rozvíjíte skautskou výchovnou metodu v oddílech?

• Kapacita: Neomezená
Jaroslav Petřík (Australan)

Jsem vedoucí střediska v Mnichovicích, které za pět let vyrostlo z nuly na sto členů ve čtyřech oddílech, stále pomáhám s vedením vlčat. Baví mě rozvoj skautské činnosti v přírodě, výchova k hodnotám a odolnosti. Jsem zástupcem vůdce Jesenické lesní školy. Jako zaměstnanec Kanceláře ústředí Junáka jsem koordinátorem výchovných zpravodajů a rozvíjím téma výchovy k odolnosti.

Marie Pekárková (Šmako)

Jsem hrdá rodačka z Brna, kde od svých 6ti let navštěvuji 30. dívčí brněnský oddíl, který jsem i pak vedla. Nyní jsem výchovná zpravodajka našeho střediska Mafeking a také okresu Brno – město. Vedla jsem také jeden z Brněnských rádcovských kurzů, pořádám vzdělávací aktivity pro činovníky okresu, vysílám je na skautské kurzy, a všemi silami se stále snažím rozvíjet skautskou výchovu.

Vendula Bušková (Véňa)

Náčelní Junáka. Začala skautovat jako dvanáctiletá v Praze na Proseku v roce 1990. Oddíl Vlaštovek pak i vedla a po krátké pauze se vrhla do čela střediska. Je týmová hráčka, vždy jí záleželo na tom, aby spolupracovala s lidmi, se kterými se cítí dobře, jsou jí oporou a může se od nich něco naučit. Například když spoluzakládala VLK Oikos, jeden z prvních koedukovaných vůdcovských kurzů, nebo když se zapojila do týmu Mikulášského víkendu. V Náčelnictvu má za sebou tři volební období (dvě jako místonáčelní), ve kterých porodila dva syny a vystudovala práva. U všech těchto aktivit je jí velkou oporou manžel – neskaut. Ráda tančí, hraje volejbal a poslouchá folk.

Jana Jirasová (Prcek)

Prostor ke sdílení zkušeností s konkrétními postupy, tipy a triky pro výchovné zpravodaje.

Program proběhne formou World Café, kdy bude během vymezeného času možno navštívit několik tematicky zaměřených stolků, u kterých nabídnete své zkušenosti a zároveň načerpáte inspiraci od ostatních. Předběžná témata:

• Jak podporovat vzdělávání vedoucích oddílů
  • Podpora využití nástrojů osobního rozvoje (stezky, odborky, skautské závody)
  • Rozvoj vztahů mezi oddíly, podpora společných akcí, střídání vedení, stáží vedoucích, apod.
  • Výchovný zpravodaj a personalistika - podpora nástupnictví, dobrovolnické dohody, apod.
  • Vzdělávání a příprava rádců (inspirace na rádcovské kurzy)
  • Roverská činnost, rovnováha mezi samostatnou kmenovou činností a působením u oddílů